Świeża sałatka z warzyw liściowych przez cały rok
Wiele osób pamięta jeszcze czasy, kiedy pierwsza główka sałaty ścięta we własnym ogrodzie była zwiastunem lata. Od tej pory wiele się zmieniło, głównie na korzyść. Uprawa nowych odmian w tunelach foliowych lub szklarniach oraz import z rejonów o korzystniejszych warunkach klimatycznych sprawiają, że możemy spożywać świeżą sałatę przez cały rok. Mimo to powinniśmy lepiej poznać możliwości uprawy warzyw liściowych we własnym ogrodzie. Wymaga to gruntownej znajomości odmian, zasad zmianowania i uprawy współrzędnej oraz nawożenia i nawadniania roślin.
Prawie wszystkie odmiany sałaty oraz innych warzyw liściowych wymagają gleb obficie nawożonych i bogatych w próchnicę. Sałata daje obfite plony na grządkach nawiezionych rozłożonym obornikiem lub kompostem.
Na stanowiskach suchych nie należy się spodziewać delikatnych i dobrze wykształconych główek. Obfite podlewanie jest podstawą dobrych plonów. Wszystkie odmiany sałaty nadają się doskonale do uprawy współrzędnej.
W uprawie warzyw liściowych ważne są dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. Podkreślono już duże wymagania pokarmowe i glebowe tych roślin. Jeżeli chcemy mieć zdrowe i dobrze rozwinięte rośliny, należy po siewie opryskać glebę preparatem krowieńca oraz przestrzegać właściwych terminów siewu, zgodnych z układem gwiazd. Sprzyja to wytwarzaniu dużej masy zielonej i zapobiega przedwczesnemu wybijaniu w pędy kwiatostanowe. Po skiełkowaniu nasion lub rozsadzeniu siewek ponownie stosuje się preparat krowieńca. Nie należy natomiast stosować zbyt wcześnie preparatu krzemionki, gdyż powoduje on wybijanie główek w pędy kwiatostanowe. Używa się go dopiero, gdy zaczynają się zwijać pierwsze Ustki sercowe. Chorobom powodującym gnicie sałaty można zapobiec przez opryskiwanie roślin preparatem ze skrzypu lub opylanie mączką bazaltową. Jest to szczególnie ważne w uprawie sałaty pod szkłem.