Choroby i szkodniki. Groźną chorobą warzyw kapustnych jest kiła kapusty, która największe szkody wyrządza w uprawie na glebach podmokłych i kwaśnych. Chorobę powoduje grzyb, który tworzy na korzeniach porażonych roślin guzowate zgrubienia różnego kształtu. Guzy te po pewnym czasie rozpadają się, uwalniając ogromne ilości zarodników przetrwalnikowych grzyba, które pozostając w glebie do 8 lat zachowują zdolność do zakażania roślin. Najskuteczniejszym środkiem zapobiegawczym jest wapnowanie gleby. W glebie o pH 7,5—8,0 zarodniki nie rozwijają się. Ważna jest również zdrowotność nasion i ziemi używanej do produkcji rozsady oraz prawidłowe zmianowanie roślin. Na grządkach, na których rosły porażone rośliny, nie powinno się uprawiać kapusty wcześniej niż po siedmiu latach. Chore i porażone rośliny należy zniszczyć.
Larwy paciornicy krzyżowianki żerują na ogonkach liściowych powodując ich grubienie, skręcanie się i kędzierzawienie liści. Często uszkodzone kapusty zamiast jednej formują kilka małych główek. Rośliny są porażane w końcu maja lub na początku czerwca. Założenie rozsadnika w dobrze nasłonecznionym miejscu, właściwa uprawa gleby, stosowanie dobrze rozłożonych nawozów i mączek skalnych oraz właściwy płodozmian mogą zapobiec występowaniu tego szkodnika. W razie niebezpieczeństwa jego wystąpienia trzeba rośliny kilkakrotnie opryskać Artanaxem lub Pyrethrum. Najgroźniejszym szkodnikiem roślin kapustnych jest jednak muchówka-śmietka kapuściana (Hylemyia brassicaej; osobniki dorosłe są podobne do muchy domowej. Pod koniec kwietnia lub na początku maja samica składa jaja w polu tuż przy szyjce korzeniowej kapusty. Wylęgające się larwy żerują na korzeniach i w szyjce korzeniowej, niszcząc w ten sposób całą roślinę. Na ogół najgroźniejsze jest pierwsze pokolenie śmietki, zwłaszcza żerujące w różach kalafiorów. W rejonach, w których występuje ten szkodnik, należy sadzić rozsadę bardzo wcześnie albo bardzo późno. Wskazane jest głębsze sadzenie i lekkie obsypywanie roślin. Tego groźnego szkodnika odstrasza lubczyk ogrodowy wyłożony w międzyrzędziach. Dobre wyniki daje także opylanie roślin wapnem glonowym, mączką bazaltową lub Spruzitem. Współrzędna uprawa pomidorów wpływa na mniejsze porażenie warzyw kapustnych przez larwy śmietki kapuścianej.
Smietka rzodkwiowa (Hylemyia floralis) nie jest tak groźna, jak spokrewniona z nią śmietka kapuściana. Należy jednak unikać stosowania zbyt świeżych nawozów. Powszechnie znanym szkodnikiem jest motyl bielinek kapustnik, który przez całe lato składa żółte jaja na dolnej stronie liści roślin kapustnych. Wylęgłe z jaj gąsienice zjadają liście. Motyle można odstraszać różnymi preparatami ziołowymi, a gąsienice zwalczać preparatem bakteryjnym Bacillus thuringiensis lub Pyrethrum.