Zbiór ziół
Liście i końce pędów na bieżące potrzeby można ścinać w dowolnym terminie. W razie ścinania większej ilości pędów lub liści przeznaczonych do suszenia lepiej przestrzegać zasad dotyczących pory dnia i roku:
— w rejonach o łagodnym klimacie można zioła ścinać 2—3 razy w pierwszej połowie lata,
— w rejonach o ostrym klimacie trzeci zbiór nie jest wskazany, gdyż osłabia rośliny przed zimą.
Aby zapobiec przedwczesnemu drewnieniu pędów, skraca się je dość silnie, lecz nie za blisko powierzchni ziemi, gdyż utrudni to ponowne wybijanie nowych pędów. Zbyt nisko ścięte rośliny mogą poważnie ucierpieć podczas długotrwałej suszy. Ponieważ różne gatunki różnie reagują na cięcie, konieczne są własne obserwacje i doświadczenia, które pozwolą uniknąć zamierania roślin. Na przykład w ostrzejszym klimacie nie skraca się lawendy, lecz wycina poszczególne jej pędy.
Termin zbioru poszczególnych ziół jest bardzo różny. Zależy nie tylko do rodzaju gleby, na której rosną, lecz przede wszystkim od pory dnia i roku. Najczęściej zbiera się liście i ogonki zawierające olejki lotne i inne aromatyczne substancje (wyjątek stanowi kminek); należy to czynić w godzinach przedpołudniowych. W tym czasie rośliny są suche, a słońce nie grzeje zbyt mocno. Ziół nie należy zbierać w dni deszczowe.
Zebrane zioła rozkłada się na czystym płótnie w suchym i ciemnym pomieszczeniu, a po zwiędnięciu wiąże się je w luźne pęczki i wiesza w suchym miejscu (np. na strychu). Wczesną jesienią liście się obrywa i rozdrabnia. Tak przygotowane zioła przechowuje się w zamkniętych pojemnikach, przy czym nie powinny to być naczynia plastykowe.