Pod osłonami można z reguły uprawiać po sobie trzy gatunki warzyw. Dobór odmian o krótkim okresie uprawy i korzystne warunki umożliwiają w sezonie produkcję kolejno 4—5 gatunków, a dzięki uprawie współrzędnej można jeszcze zwiększyć liczbę gatunków warzyw. Odpowiednio dobrany gatunek do uprawy współrzędnej nie tylko ogranicza wzrost chwastów, ale także stymuluje wzrost sąsiednich roślin uprawianych na plon główny. Podobnie jak w polu, również w inspekcie i pod innymi osłonami trzeba przestrzegać zasad zmianowania roślin. Wiosną najlepiej uprawiać warzywa liściowe lub korzeniowe, latem owocowe i jesienią korzeniowe albo liściowe.
Jako czwarty człon zmianowania można wprowadzić niekiedy kwiaty letnie lub uprawiać je współrzędnie z warzywami owocowymi. Nadają się do tego zwłaszcza nagietki lub nasturcje, które odstraszają różne szkodniki. Nasturcja jest także doskonałą rośliną okrywową. Ponieważ można uprawiać jeszcze inne gatunki, powinno się samemu wypróbować różne warianty. W tabeli podano przykłady zmianowania umożliwiające całoroczne wykorzystanie inspektu. Uprawy wiosenne trzeba chronić przed chłodami nocnymi przez nakrywanie okien matami lub deskami. W miarę wzrostu roślin skrzynie wietrzy się coraz intensywniej; szczególnie dotyczy to sałaty głowiastej, którą podlewa się rzadko, ale obficie. W czasie wiązania główek sałata jest wrażliwa na dużą wilgotność powietrza. Podlewać należy w godzinach rannych, a najpóźniej przedpołudniowych.
Rzodkiew, rzodkiewka i kalarepa do szybkiego i prawidłowego wzrostu potrzebują ciepła i dostatecznej wilgotności gleby. Rzodkiewki można uprawiać współrzędnie z kalarepą.
Rośliny uprawiane latem mają mniej więcej jednakowe wymagania cieplne, różne natomiast co do wilgotności powietrza i gleby. Ogórek lubi stałą temperaturę, co najmniej 16—18°C, i bardzo dużą wilgotność powietrza. Dlatego rośliny należy często zraszać, lecz koniecznie letnią, a nie zimną wodą, a skrzynie lub tunel foliowy wietrzyć oszczędnie. Ogórki można uprawiać po wczesnej sałacie inspektowej. Jeżeli pogoda jest słoneczna, ale temperatura powietrza dość niska, inspekty lepiej zacieniać niż wietrzyć. Bardzo duże upały letnie ogórek znosi dobrze przy całodziennym zacienianiu okien i częstym zraszaniu wodą.
Pochodząca z południowej Europy cukinia ma znacznie mniejsze wymagania. Tylko do zawiązania pierwszych owoców trzeba zacieniać okna i ewentualnie zraszać rośliny. Potem znosi dobrze zarówno upały, jak i chłody. Krzaczaste odmiany cukinii (bez rozłogów) są plenniejsze. Owoce cukinii mają szerokie zastosowanie nie tylko w przetwórstwie, ale także nadają się do spożycia w stanie świeżym. Mogą do pewnego stopnia zastępować ogórki.
Największe wymagania cieplne ma melon. Poza tym lubi dużo światła i wody w glebie. Okres uprawy melona jest stosunkowo długi, gdyż pierwsze owoce zawiązują się bardzo późno. Dlatego nie w każdych warunkach i nie co roku wyniki uprawy tego cennego warzywa są zadowalające. Trzy wyżej wymienione gatunki mają bardzo płytki system korzeniowy. Korzystne więc jest dla nich dodatkowe nawożenie kompostem lub podlewanie nawozami organicznymi, a później także ściółkowanie powierzchni gleby. Zbyteczne jest spulchnianie gleby; pojawiające się chwasty można wyrwać ręcznie.