Rozmnażanie ziół
Rozróżnia się zioła jednoroczne i wieloletnie; mają one odmienne wymagania uprawowe, a więc wymagają różnych stanowisk. Większość ziół jednorocznych wysiewa się corocznie bezpośrednio do gruntu. Tylko niektóre, np. bazy-lia pospolita i majeranek, z powodu małej mrozoodporności wymagają siewu do inspektu, a po 15. maja wysadza się je na miejsce stałe. Jeżeli potrzebujemy niewielu roślin, to rozsadę lepiej kupić u ogrodnika.
Zioła wieloletnie najczęściej sieje się do inspektu lub na dobrze przygotowany rozsadnik. Mogą to być też brzegi grządek lub międzyrzędzia wcześnie uprawianych warzyw. Obecność ziół wpływa dodatnio na wzrost uprawianych warzyw. Pozwala to także na lepsze wykorzystanie powierzchni ogrodu. Rozsadę sadzi się na miejsca stałe najpóźniej w sierpniu lub wrześniu, aby dobrze się rozrosła i wzmocniła przed nadejściem zimy.
Innym sposobem rozmnażania wieloletnich ziół jest rozmnażanie wegetatywne przez sadzonki zielne. Ścięte na wiosnę końce pędów sadzonkuje się w piaszczystej ziemi w inspekcie, w którym uprawiane są ogórki. Kiedy ogórki zajmą całą powierzchnię, wybiera się sadzonki i pikuje na brzegach grządek lub między rzędami warzyw. Rozmnażanie wegetatywne, np. przez sadzonki lub podział karp, jest polecane dla wielu ziół, np. dla estragonu. Rośliny rozmnażane z nasion są mniej aromatyczne.
Trzecim sposobem rozmnażania jest podział bryły korzeniowej silnie rozrośniętych roślin, co je odmładza i pobudza ich wzrost. W ten sposób łatwo dzieli się szczypiorek. Bryłę korzeniową przecina się szpadlem lub rozrywa rękami. Przykładem zioła rozmnażanego przez rozłogi może być mięta. Silne rozłogi włożone do rowków głębokości 5 cm i odległych od siebie o 30 cm przykrywa się ziemią kompostową. Mięta rośnie zazwyczaj bardzo silnie oraz szybko i w krótkim czasie wytwarza liczne, młode korzenie.