Rośliny rosną, rozwijają się, są jednym z ogniw obiegu materii w środowisku, tworzą potomstwo i obumierają. Każdy wie o tym, że rośliny są istotami żywymi, lecz nie każdy zawsze tak je traktuje.
Rośliny, jako organizmy żywe, mają swój określony proces rozwojowy i swoją historię. Okres życia pojedynczego organizmu trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Gatunek natomiast może się rozwijać przez wiele wieków, a w trakcie tego rozwoju zmieniają się właściwości poszczególnych przedstawicieli tego gatunku. Tak właśnie powstały grupy roślin, które dziś uprawiamy na polu i w ogrodzie. Rośliny te nazywamy uprawnymi, podkreślając w ten sposób ważną rolę człowieka w ich powstawaniu. Również w przyszłości w wyniku hodowli powstaną inne gatunki i odmiany, o nowych cechach użytkowych. Roślina uprawna różni się wyraźnie od swojego dziko rosnącego przodka. Mimo iż należą do tej samej rodziny, mają niewiele cech wspólnych, w związku z czym stają się odległymi krewnymi. Bardzo często typowe cechy danej rodziny roślin dziko rosnących przenoszą się na rośliny uprawne. Tak na przykład dzikie gatunki roślin krzyżowych (rzodkiew świrzepa, tasznik pospolity, tobołki polne) tworzą dużo nasion i mają szczególne predyspozycje do wytwarzania dużej liczby kwiatów i owoców.
Uprawne rośliny krzyżowe mają także skłonność do obfitego kwitnienia i zawiązywania owoców. W grupie tej wyhodowano rozmaite formy, w których częścią jadalną mogą być łodygi, liście, kwiatostany lub korzenie. Możliwości wyhodowania form bardzo zróżnicowanych o-mówimy na przykładzie rodziny krzyżowych. Zgrubiały korzeń rzodkwi znajduje się głęboko w ziemi, natomiast u rzodkiewki część jego znajduje się tuż nad powierzchnią ziemi. Częścią jadalną kalarepy jest zgrubiały fragment łodygi, który znajduje się tuż nad powierzchnią gleby. Główkę kapusty głowiastej tworzą liczne liście wyrastające ze skróconej łodygi i tworzące zbitą kulę. U brukselki natomiast z kątów liści wyrastają silnie ulistnione skrócone pędy boczne, z zamkniętym pąkiem szczytowym, tworzące małe główki. Róża kalafiorowa to skrócone i zgrubiałe, mięsiste pędy kwiatowe. Róże brokułu powstają w ten sam sposób, lecz różnią się od kalafiora luźniejszą formą.
Tak więc człowiek zmienił w wyniku hodowli charakter i cechy roślin dziko rosnących.