Uprawa tulipanów

Sadzenie cebul. Aby mieć kwiaty wiosną następnego roku, trzeba kupić cebule dość duże, o obwodzie 8—10 cm. Powinny być czyste, nieuszkodzone, o zewnętrznych łuskach brązowych i lśniących. Najlepiej zaopatrywać się w cebule, gdy tylko pojawią się w sklepach, zwykle na początku sierpnia, aby mieć większy wybór. Do gruntu sadzi się je od końca września do końca października: wczesne odmiany — wcześniej, późne (głównie papuzie) — później. Obsadzając pasy i obwódki, wyznaczamy linie na całej ich długości co 20 cm, w liniach umieszczamy cebule co 15 cm. W grupach na rabatach wielogatunkowych stosujemy rozstawę 15X15 cm, na rabatach jednogatunkowych sadzi się zwykle w rzędy wyznaczone w poprzek rabaty co 20—25 cm, a w rzędach co 10—15 cm. W każdym wypadku umieszczamy cebule w ziemi na głębokości 10 cm, robiąc dołki kołkiem o średnicy nieco większej niż średnica cebuli. Na rabatach tulipanowych można też zastosować holenderską metodę sadzenia. W tym celu usuwa się z rabat warstwę ziemi grubości 8—10 cm, spulchnia dno, rozsypuje superfosfat w ilości około 70 gramów na 1 m2 i miesza z ziemią grabiami. Następnie układa się cebule w odpowiednich odstępach i przysypuje usuniętą uprzednio ziemię.

Gdy gleba zamarznie, trzeba rabaty z tulipanami przykryć 2—3 centymetrową warstwą torfu albo liśćmi. Na wiosnę torfu można nie zdejmować, gdyż będzie chronił glebę przed wysychaniem, liście natomiast trzeba zdjąć, aby nie utrudniały wydostawania się roślin na powierzchnię.

Pielęgnowanie. Pielęgnowanie tulipanów w okresie wiosennym polega głównie na starannym odchwaszczaniu połączonym ze spulchnieniem gleby i na podlewaniu podczas suszy. Pożądane jest też zasilenie roślin na początku kwietnia saletrą w ilości 20 gramów na 1 m2; można ją rozpuścić w wodzie i roztworem tym podlać rośliny.

Na kwiat cięty przeznacza się zaledwie rozchylone pąki, natomiast kwiaty tulipanów rabatowych trzeba ścinać w momencie przekwitania prawie u nasady, aby nie dopuścić do osłabienia cebul.

Tulipany rabatowe mogą pozostawać w tym samym miejscu 3—4 lata, natomiast tulipany uprawiane na kwiat cięty lub przeznaczone do rozmnażania trzeba wykopywać co roku. Wykopuje się je w końcu czerwca lub w pierwszej połowie lipca, gdy liście zaczynają żółknąć i zasychać, a łuski cebul brązowieć. Wykopane cebule należy chronić przed słońcem i zaraz przenieść do suchego, przewiewnego pomieszczenia o temperaturze około 20 °C. Większą ilość umieszcza się w skrzynkach warstwą grubości 6—10 cm. Po 10 dniach można już oddzielić małe cebulki od cebuli matecznej. Cebule sadzimy do gruntu jesienią w sposób wyżej opisany, z wyjątkiem najmniejszych (o obwodzie 3—6 cm), które trzeba umieścić na osobnym zagonie rozsadnika w dwukrotnie mniejszych odstępach, gdyż wydadzą kwiaty dopiero po 2—3 latach. Największe cebule, o obwodzie 11—12 cm warto przeznaczyć do pędzenia.