Omieg — Doronicum
Omieg coraz bardziej rozpowszechnia się na działkach i w ogródkach przydomowych, sprzedawane są też jego kwiaty, o żółtym środku otoczonym płatkami żółtymi w różnych odcieniach, większe od kwiatów astra trwałego.
Najefektowniejszym gatunkiem jest omieg babkowaty (Doronicum plantagineum). Dorasta do wysokości 1 m. Liście ma jajowate, kwiaty duże, o średnicy 8—10 cm, intensywnie żółte. Kwitnie: od maja do początku czerwca. Nadaje się przede wszystkim na kwiat cięty.
Omieg kaukaski (Doronicum caucasicum) jest niższy (do 30 cm). Liście ma sercowate, a kwiaty nieco mniejsze, złotożółte. Kwitnie wcześniej — od połowy kwietnia do maja włącznie. Nadaje się również na kwiat cięty, lecz ze względu na niższy wzrost można go sadzić także na rabatach skalnych.
Oba gatunki wymagają gleby żyznej, od dawna uprawianej i stale wilgotnej, mniej wybredne są natomiast w stosunku do stanowiska: mogą rosnąć w słońcu i w półcieniu.
Najłatwiej rozmnaża się je przez podział roślin w sierpniu. Sadzi się co 30 cm. W drugiej połowie lata nadziemne części omiegu zasychają — jest to objaw normalny i na wiosnę rośliny znowu odbiją.