Kędzierzawość liści brzoskwini.
Grzyb wywołujący kędzierzawość liści brzoskwini zimuje na powierzchni kory, nie tylko drzew które atakuje ale także sąsiednich, również innych gatunków. Patogen poraża zarówno drzewa brzoskwiń jak i nektaryn.
Liście są mocno pomarszczone, karbowane, wyraźnie poskręcane, miejscami przebarwione na czerwono. Porażeniu ulegają także kwiaty, pędy i owoce.
Jego występowanie obniża plonowanie, zmniejsza przyrosty a roślina staje się bardziej wrażliwa na mróz.
Zabiegi przeciwko tej chorobie muszą być przeprowadzone w okresie bezlistnym. Kędzierzawość liści brzoskwini najskuteczniej zwalczymy przez podwójny oprysk. Jesienią, po zrzuceniu liści przy użyciu Miedzianu 50 WP i pod koniec zimy przy zastosowaniu Syllitu lub ponownie Miedzianu (w stężeniu 1%). Ten drugi oprysk wykonujemy najpóźniej w momencie pękania pąków, gdyż wtedy następuje infekcja. Często termin oprysku przypada już pod koniec stycznia lub w lutym. Wtedy wybieramy cieplejszy dzień, o temperaturze powietrza powyżej 5-6 stopni Celsjusza.
Opryski wykonujemy bardzo dokładnie, przy użyciu dużej ilości cieczy, starając się aby preparat dostał się do różnych zakamarków kory. Nie zapominamy o oprysku wierzchołka korony i drzew sąsiadujących z naszymi brzoskwiniami i nektarynami.
Dodatkowe zabiegi to wycinanie w czasie wegetacji porażonych wierzchołków pędów, obrywanie porażonych liści i dolistny oprysk 0,5% mocznikiem.