Jak zrobić kompost. 9 prostych zasad.
Pomysłów na to jak zrobić kompost, może być wiele. Ale jeśli chcemy uzyskać naprawdę wartościowy i uniwersalny nawóz, powinniśmy przestrzegać kilku prostych zasad.
1/ Kompostownik nie może być założony w formie dołu. To musi być wyniesiona nad poziom gruntu pryzma lub zbiornik, do którego może swobodnie dopływać powietrze.
2/ Powstający kompost powinien mieć styczność z gruntem, aby organizmy glebowe mogły do niego swobodnie napływać. Dlatego nie należy zakładać pryzmy na betonie, kamiennej posadzce itp. Tego jak zrobić kompost powinniśmy uczyć się obserwując naturalne procesy rozkładu.
3/ Materiał najgrubszy należy umieścić na spodzie. Rozdrobnienie materiałów wpływa na przyspieszenie procesu kompostowania.
4/ Dokładane warstwy należy przesypywać warstwą ziemi ogrodowej lub dojrzałego kompostu. Nie ubijamy dodawanego materiału. Swobodny dostęp powietrza jest bardzo ważny dla prawidłowego i szybkiego rozkładu.
5/ Nie wolno dopuścić do całkowitego przeschnięcia kompostu. Zatrzyma to i opóźni procesy rozkładu.
6/ Ale nie wolno też tworzącego się kompostu „utopić” przez nadmierne podlewanie. Brakuje wtedy w pryzmie powietrza.
7/ Jeśli dodajemy różne startery i przyspieszacze kompostowania, to zwróćmy uwagę na ich skład. Niektóre zawierają nawozy mineralne i jeśli zależy nam na uprawie eko, to te się dla nas nie nadają. Powinny zawierać szczepy bakterii przyspieszających proces kompostowania i to w zasadzie wszystko. Ten sam efekt otrzymamy dodając dojrzały kompost.
8/ Po ułożeniu pryzmy, przykrywamy ją liśćmi, torfem, sianem, słomą lub workami jutowymi. Pomoże to utrzymać wilgotność pryzmy, ułatwi utrzymanie odpowiedniej temperatury i ograniczy straty azotu.
9/ Czego nie należy dodawać do pryzmy kompostowej: resztek mięsa, ryb, kości, tłuszczów, kolorowych gazet, popiołu po spaleniu węgla i koksu, powlekanych kartonów po sokach i mleku, chwastów z nasionami lub nawet tylko kwitnących, kłączy i korzeni chwastów wieloletnich, zawartości kuwety zwierząt domowych, skoszonej trawy opryskanej herbicydami i innych.