Groszek pachnący — Lathyrus odoratus.
Groszek pachnący jest rośliną pnącą. Ma wiotkie, cienkie pędy długości 1—2 m, czepiające się podpór za pomocą wąsów. Obecnie znajduje się w sprzedaży sporo odmian o dużej skali barw i odcieni kwiatów — białych, różowych, karminowych, fioletowych i niebieskich. Niektóre mają kwiaty dwubarwne. Szczególnie lubiane są odmiany o pastelowych, subtelnych barwach. Piękne są też kwiaty ciemnokarminowe, purpurowofioletowe i ciemnoniebieskie. Kwiaty osadzone są na szypułkach długości 20 —30 cm. Groszek kwitnie od czerwca do września. Nadaje się do okrywania niskich ogrodzeń z siatki, ale przede wszystkim uprawiany jest na kwiat cięty.
Wymaga żyznej, średnio wilgotnej i pulchnej gleby oraz słonecznego stanowiska. Na glebach gliniastych i nieprzepuszczalnych rośnie źle i często choruje.
Nasiona wysiewa się w pierwszych dniach kwietnia. Groszek zakwita po 8 tygodniach od wysiewu, a kwitnienie trwa około 8 tygodni, jeżeli więc chce się mieć kwiaty po pierwszych przymrozkach, trzeba wysiewać nasiona partiami co 2—3 tygodnie, do końca czerwca.
Jeżeli groszek ma służyć do okrycia siatki, wysiewa. się go jednym rzędem tuż przy niej, umieszczając po 2 nasiona co 8—10 cm. Jeżeli ma być uprawiany na kwiat cięty, najlepiej wysiewać go pasami, tzn. wyznaczyć 2 rzędy odległe od siebie o 25—30 cm, następnie przejście szerokości około 80 cm, znowu 2 rzędy itd. W rzędach umieszcza się po 2 nasiona co 10 cm. Na 1 m rzędu potrzeba około 2 gramów nasion. Między dwoma rzędami groszku umieszcza się podpory — suche gałęzie (chrust) rzadziej paliki wbite co 1,5 m połączone 3 rzędami sznurka lub drutu, na których będą się opierały rośliny z obu rzędów.
Młode rośliny wysokości około 10 cm należy uszczknąć nad drugim lub trzecim liściem, aby się dobrze rozkrzewiły. Jednocześnie warto je zasilić saletrą rozpuszczoną w wodzie (1—2 g saletry na 1 litr wody). Jeszcze lepsze wyniki daje podlewanie co 2—3 tygodnie rozcieńczoną gnojowicą (2—3 razy). Po pierwszym zasileniu dobrze jest lekko obsypać podstawę roślin ziemią. Groszek nie znosi suszy, trzeba więc utrzymywać stale glebę w stanie umiarkowanie wilgotnym.
Kwiatostany ścina się, gdy mają 4—5 całkowicie rozwiniętych kwiatów. Im więcej kwiatów obcinamy, tym dłużej i obficiej roślina kwitnie.