Goździk — Dianthus spp.
Jako rośliny dwuletnie gruntowe bywają uprawiane pełno-kwiatowe goździki z gatunku goździka ogrodowego (Dianthus caryophyllus), które znamy w szlachetnej postaci goździków „kwiaciarnianych”. Istnieje kilka typów tych goździków, lecz najlepiej wybrać z spośród nich tzw. remontanty. Wydają duży procent kwiatów pełnych i kwitną najdłużej, bo od końca czerwca do października. Kwiaty są białe, różowe lub czerwone i odznaczają się ładnym, mocnym zapachem.
Goździki te nadają się głównie na kwiat cięty i należy przeznaczyć pod nie osobny zagon. Wymagają gleby żyznej, piaszczysto-gliniastej, od dawna będącej w uprawie i wilgotnej. Stanowisko powinno być słoneczne.
Wyprodukowanie rozsady tych goździków jest dość kłopotliwe, lepiej więc kupić ją gotową. Sadzi się ją na miejsca stałe w drugiej połowie sierpnia. Przed sadzeniem warto nawieźć zagon supertomasyną w ilości około 200 gramów na 1 m². Rozstawa sadzenia wynosi 15X25 cm. Na zimę trzeba rośliny przykryć gałązkami drzew iglastych lub słomą, ale tak, aby ich nie przygnieść. Dla ochrony przed zającami zalecane bywa przykrywanie gałązkami krzewów kolczastych, jak róże lub akacją. Na wiosnę zdejmuje się okrycie i glebę spulchnia. Konieczne jest regularne i obfite podlewanie. W maju i w czerwcu można goździki podlać roztworem saletry (20 gramów na 10 litrów wody). Zaczynają kwitnąć w drugiej połowie czerwca.
Goździki gruntowe ścina się, gdy są prawie całkowicie rozwinięte.
Na działkach bywa też uprawiany goździk brodaty (Dianthus barbatus), znany również pod niewłaściwą nazwą kartuzka. Ma on drobne kwiaty (średnicy 1—2 cm) zebrane w zwarte, płaskie kwiatostany osadzone na wierzchołkach sztywnych pędów. Kwiaty są białe, różowe lub karminowe w wielu odcieniach, bardzo często pstre, np. białe w różowe cętki, różowe z białym oczkiem itp. Mają typowy dla goździka silny, jakby korzenny zapach i trochę staroświecki charakter. Kwitną od połowy czerwca do lipca włącznie.
Goździk brodaty nadaje się na kwiat cięty i na rabaty jedno-gatunkowe, a nawet do uzupełniania rabat bylinowych.
Wymaga gleby gliniasto-piaszczystej, żyznej i wilgotnej. Lubi słońce, ale może rosnąć 1 w półcieniu, choć wydaje wówczas nieco mniejsze kwiatostany.
Nasiona goździka brodatego wysiewamy na rozsadniku przez czerwiec. Na 1000 sztuk rozsady trzeba wysiać około 3 gramów nasion. Ilość tę można wysiać na powierzchni 50X50 cm. Gdy siewki mają 3—4 pary listków, pikujemy je w rozstawie 5X X5 cm. Na początku sierpnia warto przesadzić je jeszcze raz na zapasowy zagon, w rozstawie 20X20 cm. Na miejsca stałe wysadzamy goździki brodate co 25—30 cm we wrześniu lub w roku następnym w kwietniu, z możliwie dużą bryłą ziemi. Są wytrzymalsze na mróz od innych goździków, jednakże lepiej przykryć je jak goździki ogrodowe.
Kwiaty ścina się, gdy są całkowicie rozwinięte.