Byliny przez cały rok

Byliny przez cały rok

Bylinami nazywamy wieloletnie rośliny zielne, które wypuszczają nowe pędy na wiosnę, a zasychają jesienią tego samego roku. Zimuje tylko podziemna część rośliny w postaci korzeni, bulw lub cebul. Wśród niskich bylin jest kilka gatunków zimozielonych, ozdobnych zwłaszcza zimą.

Różnorodność bylin jest ogromna*. Są one ważną częścią świata roślin na całej kuli ziemskiej. Najwięcej pięknych gatunków przywędrowało do nas z Ameryki, Azji i południowej Afryki. Dziś trudno sobie wyobrazić ogród bez bylin — zajmują one w nim poczesne miejsce obok drzew i krzewów. Aby miłośnikom bylin zapewnić stale nowe i piękne gatunki, prowadzi się ciągłe badania nad ich wartością użytkową. W ogromnej liczbie gatunków i odmian rozróżnia się dwie podstawowe grupy:

1)    byliny rabatowe, o dekoracyjnych, dużych, barwnych kwiatach,
2)    byliny dzikie, o kwiatach raczej niepozornych.

Do grupy bylin rabatowych zalicza się powszechnie uprawiane floksy, ostróżki, piwonie, kosaćce, astry i wiele innych. Są to byliny, które powstały w wyniku długotrwałej pracy hodowlanej i selekcji. Popularność ich zawdzięczamy ogromnemu bogactwu kształtów i barw, które wymagają odpowiedniego wyeksponowania w ogrodzie. Nie powinno się sadzić na przykład roślin o dużych, intensywnie zabarwionych kwiatach obok roślin małych, kwiatach drobnych, w pastelowych barwach. Należy też zwrócić uwagę, aby nie dominował tylko jeden kolor. Dla stonowania barw można dodać rośliny o kwiatach białych lub w barwach pastelowych. Byliny dzikie oraz gatunki obce dla danego siedliska wyglądają najpiękniej na większych powierzchniach, gdzie dorastają bez przeszkód do swoich naturalnych rozmiarów. W tym celu można wykorzystać różne stanowiska. W lekkim cieniu pod drzewami i krzewami można posadzić zawilec gajowy, na stromych zboczach rozchodnik lub dzwonek ogrodowy, a na wilgotnych brzegach rzek lub stawów orlik pospolity lub tojeść rozesłaną. Dekoracyjność bylin dzikich nie polega na obfitym kwitnieniu, ale na charakterystycznym kształcie liści, pędów oraz całych roślin. Aby w pełni wykorzystać walory zdobnicze bylin, zarówno ogrodowych jak i dzikich, należy komponować je z drzewami lub krzewami. Jest to szczególnie ważne zimą, kiedy byliny są niewidoczne w ogródku.