Bratek ogrodowy — Viola wittrockiana
Skala barw kwiatków bratka jest obecnie ogromna: mamy odmiany jednobarwne — żółte, niebieskie i fioletowe w wielu odcieniach, czysto białe oraz purpurowobrązowe, a także odmiany wielobarwne a mniejszych lub większych plamkach, „oczkach”
i obwódkach. Różnią się też wielkością kwiatów i kształtem płatków. Bardzo piękne są np. bratki z grupy szwajcarskich olbrzymich (Viola vittrockiana maxima gigantea) wyróżniające się wielkimi kwiatami i długotrwałym kwitnieniem. Warto postarać się zwłaszcza o typ Orchideaeflora, którego kwiaty mają duże, lekko faliste płatki w pastelowych kolorach. Bratki kwitną od pierwszych dni kwietnia do końca czerwca. Najładniejsze są jednak do końca maja. Później drobnieją i trzeba je zastąpić innymi kwiatami.
Bratki na działce najbardziej nadają się na obwódki i na wąskie rabaty.
Co do gleby nie są wybredne, wystarczy im przeciętna ogrodowa, byleby stale dość wilgotna. Mogą rosnąć na miejscach słonecznych, ale dłużej kwitną w półcieniu.
O gotową rozsadę bratków nie jest trudno, gdyż należy do podstawowych roślin produkowanych przez zakłady ogrodnicze, a ponadto jest tania. Nie gorszą jednak rozsadę można przygotować samemu. Nasiona wysiewamy od połowy czerwca do połowy lipca na dobrze osłoniętym rozsadniku. Na wyprodukowanie 1000 sztuk rozsady trzeba wysiać około 3 gramów nasion. Przy wysiewie rzutowym trzeba pod taką ilość nasion przeznaczyć powierzchnię 100X50 cm. Gdy rośliny mają po 3 listki, trzeba je przepikować w rozstawie 4X5 cm. We wrześniu przesadza się je na zapasowy zagon (w rozstawie 10X15 cm) albo od razu na miejsce stałe co 15—20 cm. Na zimę, gdy gleba trochę zmarznie, przykrywamy bratki lekko liśćmi, słomą lub gałązkami drzew iglastych. Na wiosnę przykrycie zdejmujemy i glebę spulchniamy. Z zagonu zapasowego wysadza się bratki na rabaty od pierwszych dni kwietnia do połowy maja; z dużą bryłą ziemi można przesadzać nawet rośliny z pąkami kwiatowymi i pierwszymi kwiatami.