Polymaris-Universal. Naturalny płynny nawóz z wyciągu roślin leczniczych, glonów morskich i nawozów organicznych. Do podlewania roślin stosuje się 200 ml tego preparatu na 10 l wody, a do opryskiwania liści — o połowę mniej (100 ml na 10 l). Jest doskonały nawóz płynny dla roślin doniczkowych w mieszkaniu.
Preicobakt-. Proszek z różnych minerałów ilastych oraz części roślin i zwierząt. Służy do poprawy stanu kory drzew i krzewów owocowych, a równocześnie niszczy porosty i mchy oraz zimujące jaja szkodników. Zabezpiecza drzewa przed działaniem niskiej temperatury, a pąki chroni przed ptakami. Ciecz do opryskiwania sporządza się w stężeniu 100 g na 10 l wody, a do smarowania pni i gałęzi w stężeniu 500—600 g na 10 l wody.
Pyrethrum . Jest to wyciąg z kwiatów jednego z gatunków złocieni. Działa kontaktowo, porażając układ nerwowy wszystkich owadów z wyjątkiem pszczół. Jest silną trucizną dla ryb. Ulega szybkiemu rozkładowi. Bardzo często Pyrethrum miesza się z innymi substancjami. Środek ten nie jest trujący dla ludzi i zwierząt domowych. Należy stosować go według przepisu podanego na opakowaniu. Występuje pod nazwami: Spruzit, Ledax-insekt, Oscorna-Insektenschutz lub Parexan. Przy chłodnej pogodzie do rozpuszczenia należy stosować wodę o temperaturze 40°C. Dodatek 0,5-procentowego alkoholu zwiększa skuteczność preparatu. Pyrethrum jest w sprzedaży także w postaci proszku do opylania roślin.
Quiritox. Jest to preparat roślinny do zwalczania karczowników. Wykłada się go w norach lub w innych miejscach odwiedzanych przez te szkodniki. Należy go kłaść w miejscach suchych, aby nie uległ szybkiemu nawilgoceniu. Na 100 m2 potrzeba 100 g preparatu.
Siarka. Jest to sproszkowana siarka, której roztwór o stężeniu 10—50 g na 10 l wody niszczy patogeny grzybowe. Na wolnym powietrzu całkowicie się ulatnia.
SPS. Jest to stężony wyciąg z ziół dziko rosnących — środek bardzo aktywny, zapobiegający występowaniu chorób grzybowych i wirusowych. Jest szczególnie przydatny do ochrony upraw szklarniowych, a także do zwalczania fuzaryjnego więdnięcia astrów. Moczy się też w nim sadzonki, aby lepiej się ukorzeniały. Skutecznie zwalcza grzyby atakujące kiełkujące nasiona. Stosuje się go w stężeniu 200 ml na 10 l wody.
Szare mydło. Płynne, neutralne mydło rozpuszcza się w ilości 10—30 g na 10 l wody. Taki roztwór stosowany jest do zwalczania mszyc oraz jako dodatek do innych cieczy w celu zwiększenia ich przyczepności. Roztwór szarego mydła wykorzystuje się do zwalczania szkodników w sadach i na plantacjach roślin jagodowych. Szare mydło niszczy oprzędy owadów. Nie należy go stosować w okresie kwitnienia roślin.
Szkło wodne. Jest to roztwór wodny krzemianu sodowego lub potasowego (tzw. płynny krzem). Otrzymuje się go przez stopienie krzemu z solami potasu i sodu. W celu zaklejenia zimujących jaj szkodliwych owadów roztwór szkła wodnego stosuje się wczesną wiosną w stężeniu 0,5 l na 10 l wody, a w czasie wegetacji drzew — przeciw chorobom grzybowym, w stężeniu 50—100 ml na 10 l wody. Podczas opryskiwania szkłem wodnym należy uważać, aby nie zachlapać szyb lub okularów, ponieważ trudno je potem oczyścić