Rosołek dla dzieci.
Od połowy pierwszego roku życia, można podawać dziecku rosołki i innego rodzaju zupki. Należy jednak zważyć na to, iż zupki powinny być bardzo delikatne w smaku. Najlepsze, jak zwykle okazują się najprostsze przepisy.
Podobne smakowo rosołki, podawać można także i starszym dzieciom. Potrawa nie może być mdła tylko delikatna. Należy tutaj rozróżnić oba te znaczenia. Tak przygotowany rosołek, to nie tylko smaczny i zdrowy posiłek, ale i lek na bóle brzuszka, gorączkę i wirusy żołądka naszego dziecka. Delikatna zupka powinna zostać przygotowana iście po królewsku, z najdelikatniejszego, białego mięsa, np. z piersi z kurczaka (może być udko, także z indyka, ale warto najpierw zdjąć skórę – rosołek będzie chudszy) oraz naturalnie z warzyw. Do wywaru można dodać bezglutenowy makaron lub ryż. Choremu dziecku, najlepiej podawać czysty wywar. Podczas gotowania mięsa, zostaje uwolniona cysteina, która umożliwia odkrztuszanie śluzu. Aby go przygotować, należy opłukane mięso oraz warzywa, zwłaszcza marchewkę i korzeń pietruszki i selera, wrzucić do ok 3 litrów zimnej wody i gotować na średnim ogniu, potem pozwolić wywarowi ‘mrugać’ na naprawdę małym ogniu. Dobrze jest gotować bez użycia pokrywki – da nam to bardziej klarowny wywar. Oczywiście przy pomocy łyżki cedzakowej, usuwamy szumowiny. Staramy się jednak nie mieszać zupy. Pod koniec gotowania, możemy wrzucić do wywaru potarganą pietruszkę, która wzmocni smak. Niewygotowana zaś, będzie zawierała cenne witaminy.
Rosół to magiczne danie, dlatego tak ważna jest choćby długość gotowania poszczególnych komponentów. Właściwie każdy ma na niego własny przepis, odziedziczony zapewne jeszcze po babci. Wiele tego typu przepisów, zostało niestety ‘udoskonalonych’, ale mimo wszystko, rosół zawsze będzie posiadał magiczne właściwości oraz ten jedyny, niepowtarzalny smak.
Rosołek dla małego dziecka, może być trudny do przełknięcia i spokojnie można podawać sam wywar lub ewentualnie zrezygnować z klarowności i widelcem pozgniatać warzywa, zwłaszcza marchew ugnieść na papkę i połączyć z wywarem na mięsie z kurczaka. Dobrym sposobem wydaje się również miksowanie warzyw z wywarem. Smak zostanie zachowany, właściwości odżywcze również. Zupę oczywiście można doprawić, ale trzeba pamiętać, iż dzieci mają nieco inne wymagania jeśli chodzi i intensywność. Czasem wystarczy szczypta soli, ziarenko jałowca czy kilka kulek pieprzu. Zielone warzywa mają zbawienny wpływ na transport tlenu i składników odżywczych przez hemoglobinę.