Grusza
Parch gruszy, w odróżnieniu od parcha jabłoni, może porażać także pędy. W razie porażenia należy przed rozpoczęciem wegetacji opryskać drzewa roztworem szkła wodnego w stężeniu 500 ml na 10 l wody. Owocówkę, mszyce i piędzika przedzimka zwalcza się podobnie jak na jabłoni.
Miodówki zwalcza się w zasadzie tylko środkami chemicznymi, i to nie zawsze skutecznie. W ogrodzie największymi ich wrogami naturalnymi są pluskwiaki z rodziny dziubałkowatych i ptaki. Można też ścinać końce pędów silnie opanowane przez szkodniki.
Śliwa
Jeżeli występują choroby grzybowe, zwłaszcza dziurkowatość liści drzew pestkowych, można drzewa dwukrotnie opryskać preparatami siarkowymi, pierwszy raz przed kwitnieniem, a drugi bezpośrednio po kwitnieniu w dawce 30—50 g/10 1 wody. Jeśli duże szkody wyrządza owocnica żółtoroga, wskazane jest opryskiwanie drzew bezpośrednio po zakończeniu kwitnienia preparatem Quasia“ otrzymanym z gorzkli właściwej (Quassia amora).
Czereśnia i wiśnia
Szczególną uwagę, zwłaszcza u wiśni, trzeba zwrócić na moniliozę powodującą zamieranie pędów. Konieczne jest skrócenie chorych pędów, aż do zdrowego drewna, bezpośrednio po zbiorze owoców lub w zimie. Dotyczy to także moreli i śliwy węgierki. Nasionnica trześniówka jest groźna dla średnio wczesnych i późnych odmian czereśni. Występowanie tego groźnego szkodnika można ograniczyć zawieszając żółte płytki pokryte lepem. Mszyce i piędzika przedzimka zwalcza się podobnie jak na jabłoni.
Nasionnica trześciówka (Rhagoletis cerasi) i żółte płytki pułapkowe oraz ich rozmieszczenie na drzewie.