Kalendarz prac – Róże
Krzew róży przed cięciem (z lewej) i po cięciu (z prawej); należy przestrzegać zasady: silny pęd —- słabsze skracanie, slaby pęd — mocniejsze skracanie.
Styczeń—luty. Sprawdzenie zabezpieczenia zimowego krzewów i ewentualne uzupełnienie ściółki. Zwalczanie nornic za pomocą pułapek lub trucizny Quiritox”. W razie obfitych opadów śniegu — zrzucanie go z krzewów róż. Nadmiernej ilości śniegu nie należy rozrzucać po grządce, gdyż istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia róż przez sól zawartą w śniegu.
Marzec. Zdejmowanie materiałów okrywających róże na zimę. Uzupełnianie pustych miejsc po różach, które przemarzły. Wysiew organicznych mieszanek nawozowych w dawce 150—300 g/m2 oraz 60—80 g bukowego węgla drzewnego lub 250—500 g mączki bazaltowej na 1 m2. Przywiązywanie róż piennych i pnących do palików lub drutów. Wskazane jest opryskanie krzewów preparatem Promanol -.
Kwiecień. Dosadzanie krzewów. Rośliny kupowane w kontenerach należy obficie podlać przed sadzeniem. Cięcie zaczyna się w momencie nabrzmiewania pąków róż. Podczas tego zabiegu trzeba uwzględnić właściwości gatunku i odmiany. Z reguły silnie rosnące odmiany skraca się na trzy, a słabo rosnące na dwa oczka. W razie potrzeby róże polianty skraca się nad 6—8 oczkiem. Glebę nawozi się i ściółkuje. Jeśli warstwa ściółki ma grubość 3—5 cm, uprawa gleby jest zbędna. Wyrastające odrosty korzeniowe wyrywa się z ziemi. Powierzchnię gleby i krzewy opryskuje się preparatem krowieńca. Można także stosować gnojówkę z odchodów kurzych lub gołębich, w rozcieńczeniu 1:10—15. Wpływa to korzystnie na obfitość kwitnienia i barwę kwiatów.
Maj. Opryskiwanie gleby preparatem krowieńca i naparem ze skrzypu. Podczas dłużej trwającej suszy konieczne jest nawadnianie krzewów. Aby nie dopuścić do większego zamulenia powierzchni gleby, między krzewami kładzie się wąż zakończony sitkiem, na który nakłada się jeszcze stary worek jutowy. Liście róż powinny być suche, co chroni je przed występowaniem chorób, np. rdzy, mączniaka prawdziwego, czarnej plamistości róży. Nawadnianie jest szczególnie ważne po nawożeniu organicznym. Na 1 m2 potrzeba 25—30 litrów wody. Przy właściwym ściółkowaniu wystarcza to na cztery tygodnie. W razie potrzeby spulchnia się powierzchnię gleby i usuwa chwasty oraz przekwitłe kwiaty. Podwiązuje się róże pnące. Opadłe płatki i chore liście zbiera się i pali. Ponownie stosuje się napar lub gnojówkę ze skrzypu oraz ECO- lub Oscorna-Rosenpflegemittel “. Kwiaty do wazonu ścina się tylko we wczesnych godzinach rannych.
Czerwiec. Rośliny i glebę opryskuje się gnojówką pokrzywową oraz preparatami Bio-S- i Algifert-.
Lipiec—sierpień. Do połowy lipca daje się drugą dawkę nawozów. Można ponownie zastosować nawoź kurzy i gołębi. W miarę potrzeby można wykonywać podobne zabiegi jak w czerwcu oraz nawadniać glebę i usuwać przekwitłe kwiaty. W sierpniu tnie się róże pnące. Podczas pochmurnej i chłodnej pogody dobrze jest stosować preparat krzemionki.
Wrzesień—październik. W tych miesiącach usuwa się owoce róż i zaprzestaje nawadniania gleby. Dalej stosuje się preparat krzemionki i napar ze skrzypu. Pod koniec października rozpoczyna się sadzenie krzewów. Opryskiwanie gleby i roślin preparatem krowieńca wzmaga wzrost korzeni.
Listopad—grudzień. Róże zabezpiecza się na zimę gałęziami świerka lub jodły, ą pienne i pnące owija się papierem. Młodsze i jeszcze giętkie róże pienne przygina się do powierzchni gleby. W łagodnym klimacie do dobrego przezimowania krzewów wystarcza opryskiwanie preparatem Preicoback lub mieszaniną gliny z łajnem bydlęcym (wiadro czystego łajna na 1001 wody). Paliki wyciąga się z gleby, czyści, suszy i impregnuje na zimę. Pogrubia się warstwę ściółki na powierzchni gleby. Nie kopczykuje się krzewów, aby nie uszkodzić korzeni. Zwalcza się nornice.