Por

Por (Allium porrum)
Część jadalną porów stanowi wydłużona cebula wraz ze zgrubiałymi, wybielonymi pochwami liściowymi tworzącymi łodygę rzekomą. W przeciwieństwie do cebuli czy szalotki, pory sadzi się dość głęboko i w miarę wzrostu rośliny obsypuje, aby uzyskać jak najdłuższą część wybieloną.
Znane są odmiany letnie, jesienne i zimowe; letnie i jesienne szybko rosną i dają wysokie plony, ale są wrażliwe na niską temperaturę. W Polsce z odmian wczesnych polecana jest odmiana Titan, spośród średnio późnych — Słoń i późnych — Karantański. Por znosi silniejsze nawożenie niż cebula, w tym także płynnymi nawozami organicznymi. Ostatnio coraz częściej por uprawia się z siewu wprost do gruntu. Nasiona sieje się w kwietniu, w rozstawie 30 x 15—20 cm. Rozsadę na ogól produkuje się w szklarni lub w inspekcie. Nasiona sieje się w początkach marca, sadzi rozsadę do gruntu w maju, w rozstawie 40 x 20 cm. Dobrze rozwiniętą rozsadę sadzi się do dołka głębokości 20 cm i obficie podlewa. Przed sadzeniem nie skraca się ani liści ani korzeni. Po spulchnianiu gleby lub po ulewnym deszczu wskazane jest lekkie obsypanie roślin. Odmiany letnie i jesienne trzeba przed mrozami wykopać z ziemi i przechowywać w wilgotnym piasku w piwnicy. Nie jest to konieczne dla odmian zimowych, ponieważ dobrze przechowują się pod warstwą śniegu. Mogą je uszkodzić jedynie silne mrozy przy braku śniegu. Wykopuje się je z gleby wczesną wiosną.

sadzenie porPory sadzi się w rowki, dokładnie podlewa i w trakcie wzrostu obsypuje ziemią; gwarantuje to długą i biała cześć jadalną.

Choroby i szkodniki warzyw cebulowych
Rośliny cebulowe są dość odporne na choroby i szkodniki, jednak Wędy popełnione w uprawie sprzyjają ich występowaniu. Porażeniu przez mączniak rzekomy można zapobiec stosując częste opryskiwanie preparatem ze skrzypu. Śmietka cebulanka atakuje rośliny rosnące w miejscach zacienionych oraz blisko korzeni drzew, w związku z czym należy unikać takich miejsc w uprawie cebuli. Korzystna jest współrzędna uprawa z marchwią, jak również opylanie roślin mączkami skalnymi lub opryskiwanie Pyrethrum”. Podobne środki stosuje się przeciw poskrzypce cebulowej, która uszkadza liście cebuli. Uszkodzone liście odbarwiają się i łatwo łamią. Larwy poskrzypki można też niszczyć zgniatając je, a uszkodzone liście najlepiej usunąć, ponieważ szybko odrosną nowe.